APARTAMENTY ZAKOPANE

Rezerwacja telefoniczna lub mailowa w godzinach 8:00-21:00 +48 608 773 680   apartamenty@apart-center.pl

« Wstecz | Strona główna / Zakopane i okolice - Apart Center

Zakopane i okolice


Potocznie nazywane zimową stolicą Polski zachwyca swoim urokiem o każdej porze roku i fascynuje turystów!
Zimą zachwyci Państwa skrzypiący pod butami śnieg i cudowna atmosfera przytulnego, miasteczka. W tym właśnie czasie do Zakopanego nadciągają miłośnicy białego szaleństwa z całej Polski i z poza jej granic bo to właśnie tutaj magazynowany jest cały śnieg i prawdziwie urokliwa zima :) Stoki narciarskie, termy, Wielka Krokiew, Kasprowy Wierch i Gubałówka należą do najpopularniejszych zarówno zimą jak i latem!
Po Zimie, gdy śnieg już trochę stopnieje Zakopane przyciąga miłośników pieszych wędrówek, zapaleńców górskich wspinaczek oraz tych, którzy po prostu chcą odpocząć i upajać się widokiem naszych cudownych Tatr. Termy i Aqua Parki są tutaj bardzo popularne a liczne lokalne restauracje na słynnych Krupówkach zaspokoją nawet najdelikatniejsze podniebienia. Nasi miejscowi handlarze zadbają by spróbowali Państwo lokalnych wyrobów w tym słynnego oscypka na zimno bądź na gorąco z żurawiną i nie wyjechali z Zakopanego bez pamiątek dla najbliższych!

Zapraszamy Państwa serdecznie do odwiedzenia Zakopanego!
 
Polecane atrakcje:

Krupówki
Chyba nie ma osoby w Polsce, która nie wiedziałaby czym są bądź nie słyszała o nich wcześniej. Tak właśnie Krupówki otrzymały miano najpopularniejszego deptaka w Polsce i liczą obecnie tysiąc sto metrów. To tutaj kryje się główne centrum Zakopanego gdzie znajdą Państwo praktycznie wszystko i wiele więcej. Od lokalnych restauracji serwujących dania kuchni regionalnej, licznych sklepów, stoisk z wyrobami kultury góralskiej i pamiątkami po liczne lokalne bary i cluby dla tych lubiących wychodzić po zmroku. A wszyscy dbają o to aby zwiedzający nie chcieli zbyt szybko opuszczać tego miejsca.
Krupówki to miejsce gdzie każdy turysty powinien przejść się chociaż raz by poczuć mieszankę kultury góralskiej i miejscowego folkloru.
Większość naszych posesji znajduje się w odległości ok. 5 minut od Krupówek.
 
Wielka Krokiew - Skocznia narciarska
Jest jednym z symboli Zakopanego oraz licznie odwiedzanym przez turystów. Jej twórcą jest Karol Stryjeński, który w 1922 wygrał konkurs na plan zagospodarowania przestrzennego miasta. Wielką Krokiew udało się otworzyć w marcu 1925 a jej pierwszy rekord ustanowił Stanisław Gąsienica Sieczka z odległością 36m. Obecnie Wielka Krokiew jest miejscem gdzie rozgrywa się zimowy i letni Puchar Świata w skokach narciarskich i przy tych okazjach gości ogromne grupy fanów i kibiców skoków narciarskich dopingujących swoich faworytów. Co najciekawsze turyści przebywający w Zakopanem mogą wjechać wyciągiem krzesełkowym na jej szczyt by na własnej skórze doświadczyć  i poczuć to co czują skoczkowie narciarscy na belce.
Lokalni handlarze zadbali by w otoczeniu Wielkiej Krokwi nie zabrakło straganów z pamiątkami oraz miejsc serwujących dania regionalne.
 
Gubałówka
Jest to jedno z najpopularniejszych wzgórz w Zakopanem oraz miejsce licznych wizyt turystów odwiedzających Zakopane. Piechotą, kolejką lub samochodem - tak można dostać się na szczyt Gubałówki by podziwiać zapierający dech w piersiach widok na panoramę tatr. A można go podziwiać podczas spaceru promenadą widokową bądź odpoczywając na widokowym tarasie. To właśnie tutaj powstają najlepsze zdjęcia! 
Handlarze zadbali również by i tu nie zabrakło licznych stoisk z pamiątkami oraz lokalnych barów i restauracji gdzie będą mogli Państwo wrzucić coś na ząb lub spróbować regionalnych wyrobów takich jak słynny oscypek na zimno lub na gorąco z żurawiną!
 
Giewont
To masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m n.p.m. i długości 2,7 km. Jego główny wierzchołek, Wielki Giewont, jest często uznawany za najwyższy szczyt w Tatrach Zachodnich położony w całości na terenie Polski. Na szczycie wierzchołka znajduje się 15-metrowy żelazny "Krzyż na Giewoncie" będący miejscem licznych pielgrzymek.
Giewont jest, był i będzie najważniejszym punktem widokowym wśród turystów przybywających do Zakopanego a miejsca noclegowe "z widokiem na Giewont" to te najbardziej popularne i najbardziej oblegane.
Wygląd Giewontu od strony miasta przypomina postać śpiącego człowieka. Tak powstała legenda o śpiącym rycerzu, a raczej rycerzach, którzy zasnęli w jednej z jaskiń i mają się obudzić kiedy Polska będzie w potrzebie. Masyw Giewontu położony jest w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na szczyt Wielkiego Giewontu dojść można trzema popularnymi szlakami turystycznymi :
 – niebieski z Kuźnic przez Kalatówki, Dolinę Kondratową, obok schroniska PTTK na Hali Kondratowej i przez Kondracką Przełęcz. Czas przejścia: 2:55 h, ↓ 2:15 h
  – czerwony z Doliny Strążyskiej przez Polanę Strążyską i Przełęcz w Grzybowcu na Wyżnią Kondracką Przełęcz, stamtąd dalej szlakiem niebieskim.
  – żółty z Gronika przez Dolinę Małej Łąki na Kondracką Przełęcz, dalej szlakiem niebieskim.
 
Morskie Oko
Tak samo jak i Giewont - Morskiego Oka nie trzeba specjalnie nikomu przedstawiać. W sezonie letnim jak i zimowym rzesza turystów podąża na pieszą wędrówkę by zobaczyć "Morskie Oko", które jest największym jeziorem leżącym w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m.. Nad nim rozciąga się widok na Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Żabie Szczyty i Mnicha.
Szlaki turystyczne prowadzą jedynie na Rysy i Mięguszowiecką Przełęcz pod Chopkiem – pozostałe szczyty są niedostępne.
Rysy, które wznoszą się na wysokość 2 499 m n.p.m., są najwyższym szczytem w Polsce i jest niezwykle popularny wśród turystów. Z tego powodu wiele osób wybiera Morskiego Oko jako bazę wypadową do wycieczki na Rysy. Szlak prowadzi w okół Morskiego Oka do Czarnego Stawu a później w górę. Końcówka szlaku jest niebezpieczna dlatego została wyposażona w łańcuchy ułatwiające wspinaczkę. Widok z Rysów jest niezapomniany!
 
Dolina Chochołowska
Można ją potocznie nazwać symbolem wiosny a to dlatego, że o tej właśnie porze roku przyciąga setki turystów ze względu na Krokusy, które zakwitają tam masowo gdy zejdzie pierwszy śnieg a pogoda się znacznie poprawi (najwięcej w kwietniu). Turyści przybywają by oglądać pola i łąki pokryte fioletowymi dywanami ale i również na długi spacer gdyż Dolina Chochołowska liczy aż ok. 10km i stanowi doskonałe miejsce do spacerowania o każdej porze roku.
Aż 2/3 doliny pokryte jest lasami świerkowymi. Szczyty i granie wyższych gór są trawiaste, najatrakcyjniej wyglądają jesienią. Wówczas możemy na nich obserwować całą tęczę kolorów. Atrakcją są też liczne polany i hale z szałasami, większość z nich jest jeszcze wypasana. Wiosną zakwitają na nich masowo krokusy, jesienią zimowit jesienny i jesienne gatunki goryczek.

Zakopanego dojechać można licznymi busami do Siwej Polany. Od tego miejsca Dolina Chochołowska jest zamknięta dla ruchu pojazdów zmechanizowanych. Na Siwej Polanie znajduje się płatny parking. Dalej przemieszczać się można[1]:

  • pieszo. Czas przejścia do Polany Chochołowskiej: 2:10 h, ↓ 1:45 h,
  • kolejką turystyczną, która kursuje co pół godziny i dojeżdża do Polany Huciska,
  • rowerem. Działa wypożyczalnia rowerów, którymi można dojechać dalej niż kolejką traktorową, bo do leśniczówki,
  • bryczką góralską, którą można dojechać jeszcze dalej – do samej Polany Chochołowskiej
 
Dolina Kościeliska
Zaraz po Dolinie Chochołowskiej stanowi kolejne popularne miejsce przyciągające ogrom turystów w sezonie. Dolina ta ma długość ok. 9km i ma liczne boczne odgałęzienia, największe z nich to Dolina MiętusiaDolina Tomanowa i Dolina Pyszniańska (Pyszna).
Pozostałe większe odgałęzienia to: Żleb pod WysrankiWąwóz KrakówWściekły ŻlebZastolański ŻlebDolinka IwanowskaDolina Smytnia. Dnem doliny płynie Kościeliski Potok[1].
Dojazd z Zakopanego do przysiółka Kiry (927 m n.p.m.), będącego częścią Kościeliska. Kursują tam autobusy i busy. Przed wlotem do Doliny Kościeliskiej znajdują płatne parkingi dla samochodów osobowych i autobusów. Do doliny zakaz wjazdu pojazdów. Dolinę można zwiedzać pieszo lub góralskimi dorożkami (w lecie) i saniami (w zimie).
 

 
Kolej linowa "Kasprowy Wierch"
Dla tych z Państwa, którzy chcą zobaczyć góry z bliska i poczuć ich atmosferę stając na szczycie jednej z nich polecamy Kasprowy Wierch, który liczy 1987 m n.p.m. Nie trzeba się wcale na niego wspinać ponieważ zabierze tam Państwa kolej linowa odjeżdżająca ze stacji w Kuźnicach. Jest to również doskonała atrakcja dla rodzin z dziećmi.
Zimą natomiast doskonałe miejsce do pójścia na narty ze względu na spektakularne trasy narciarskie (8-10km i wysokość około 950m) w kierunku północno-wschodnim Trasa Gąsienicowa a w kierunku północno-zachodnim Trasa Goryczkowa. Obydwie trasy mają przedłużenia (Nartostrada Gąsienicowa i Nartostrada Goryczkowa) umożliwiające zjazd na nartach terenem reglowym do Kuźnic, a przy dużej ilości śniegu nawet do centrum Zakopanego
Zachęcamy do zakupienia biletów wcześniej by nie stać w kolejce na www.pkl.pl

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku
Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której jest zlokalizowany, Jana Pęksy. W gwarze góralskiej "brzyzek" oznacza urwisko nad potokiem.
Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów w tym 250 zasłużonych i jest miejscem szczególnym w historii Zakopanego ponieważ jest śladem istnienia tych, którzy jak Tytus Chałubiński kreowali rzeczywistość miasta i tych, którzy tworzyli jego legendę, jak Sabała, czy słynny skoczek narciarski i kurier tatrzański Stanisław Marusarz. Jest śladem ostatnim artystów związanych z Tatrami, wrosłych swą twórczością w podhalański folklor oraz pamięcią o znanych przewodnikach tatrzańskich.
Przed cmentarzem po lewej stronie od wejścia znajduje się zabytkowy kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, najstarszy drewniany kościół w Zakopanem, powstały w latach 1847–1852. Również warty odwiedzenia!
 
Willa Atma
Czyli Muzeum Karola Szamanowskiego w willi "Atma". Jedyna placówka muzealna gromadząca pamiątki po kompozytorze, znajduje się w Zkopanem przy ulicy Kasprusie 19.
 
Muzeum Tatrzańskie - ul. Krupówki 10
Nie sposób go przeoczyć gdyż znajduje się przy głównym deptaku miasta czyli Krupówkach. Nosi ono imię Tytusa Chałubińskiego - słynnego lekarza i przyrodnika sławiącego i badającego kulturę góralską oraz przyrodę tatrzańskąW muzeum znajdą Państwo ciekawe zbiory geologiczne oraz etnograficzne z całego regionu, a także okazy miejscowej fauny i flory. Ponadto latem przy Muzeum można podziwiać Alpinarium - czyli górski ogród botaniczny. 
Muzeum Tatrzańskie ma wiele oddziałów: Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba (ul. Kościeliska 18), Muzeum Kornela Makuszyńskiego (ul. Tetmajera 15), Muzeum Powstania Chochołowskiego w ChochołowieDwór w Łopusznej czy Zagroda Sołtysów w Jurgowie.
 
Dom do góry nogami
To miejsce tylko dla tych bez problemów z błędnikiem gdyż dom postawiony jest na dachu i do tego z ukosa. Chodzi się po suficie a przedmioty "stoją" a raczej wiszą poprzyczepiane do podłogi. Dodatkowy ukos sprawia, że mamy problem z utrzymaniem równowagi i występują zawroty głowy. 
Wydaje się być ekstremalnym przeżyciem ale jest jedną z większych atrakcji wśród turystów. Domek można znależć przy Aleji 3 maja.